KORZYŚCI PŁYNĄCE Z NOSZENIA

 

Dlaczego opiekunowie i rodzice decydują się na noszenie dziecka w nosidle, rezygnując z wygodnego, wydawałoby się wózka?
Dzięki nosidle możemy mieć dziecko zawsze blisko siebie , pozwala to rodzicom szybciej poznać swoje dziecko. Może być pomocne dla wymagających stałej bliskości i noszenia na rękach High Need Babies. Odpowiednio dobrane zadba o poprawną  postawę noszącego, ale także zapewni prawidłową aktywność mięśniową i prawidłowy rozwój stawu biodrowego u dziecka.

Opiekunowie ceniący sobie swobodę i aktywny tryb życia, potraktują nosidło jako środek transportu. Z nosidłem wejdziemy wszędzie tam gdzie się nie da z wózkiem, pokonujemy bariery architektoniczne. Rodzice, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko docenią fakt, że gdy młodsze jest bezpieczne w nosidle mogą poświęcić swoją całą uwagę starszakowi.
Nosidło może być pomocne maluchowi w adaptacji do nowych warunków. Dziecko, które jest przytulone do rodzica nie jest narażone na bodźce zewnętrzne w tak dużym stopniu jak przy noszeniu przodem do świata. Ma to dobry wpływ na samopoczucie i redukuje stres. Kontakt ciało do ciała daje noszonemu poczucie bezpieczeństwa i wspomaga system nerwowy. Wzmacnia zaufanie bazalne oraz pewność siebie (brak lęków separacyjnych, nieutulonego płaczu, poczucie bezpieczeństwa, odbiór otoczenia z bezpiecznej pozycji).

 

PRAWIDŁOWA POZYCJA W NOSIDLE

 

Nosidła ergonomiczne są alternatywą dla chust w przypadku dzieci samodzielnie siadających. Czekamy aż dziecko samodzielnie usiądzie, ponieważ nawet w najlepiej dobranym nosidle nie zapewnimy maluszkowi zachowania naturalnych krzywizn kręgosłupa, pozycji zgięciowo odwiedzeniowej, jest to ważne przy niestabilnych stawach biodrowych i nierozwiniętym układzie mięśniowym. Gdy dziecko samodzielnie siada możemy wybrać dla niego nosidełko.

 

JAK DOBRAĆ ROZMIAR NOSIDŁA?

 

Dziecko powinno mieć materiał rozpostarty zawsze od kolanka do kolanka a właściwie od dołka podkolanowego do dołka podkolanowego, tkanina nie może się wbijać w dołek, bo będzie hamowała dopływ krwi do nóżek. Nie może też zbytnio uciskać ciała dziecka. Najłatwiej sprawdzić to w następujący sposób: jeżeli można swobodnie włożyć palec (a najlepiej dwa) między dołek podkolanowy a nosidło- to znaczy, że wszystko jest w porządku. Noszonemu najwygodniej będzie , gdy materiał otuli mu całe plecy (nam też to pomoże, bo bardziej równomiernie rozłoży ciężar na naszych ramionach). Teoretycznie, jeżeli dziecko samodzielnie siada, może wyjmować ręce z nosidła. Ale jeżeli będzie miało ochotę na drzemkę, to nosidło, kończące się w połowie pleców, nie da mu odpowiedniego podparcia, a do tego stanie się niebezpieczne.
Pozycja, jaką przyjmuje dziecko, czyli obejmowanie nogami, powoduje, że noszący nie czuje obciążenia. Nosidło powinno być dopasowane, przylegać do rodzica, noszony nie może chwiać się na boki.

Istotne jest odpowiednie dociągnięcie i wyregulowanie, mimo tego, że mówimy o dzieciach samodzielnie siadających dbamy o to aby nie było mocno przeprostowane.
W nosidle możemy nosić przodem do świata jedynie mając dziecko na plecach. Nie nosimy dziecka przodem do świata gdy jest ono na klatce piersiowej opiekuna. Narażamy w ten sposób dziecko na nadmiar bodźców, nie jest ono w stanie przewidzieć ruchów noszącego co łączy się z dużym stresem. Nie może przytulić się do rodzica, nie jest w stanie przyjąć prawidłowej pozycji. Całym ciężarem opiera się na spojeniu łonowym i genitaliach.

 

W JAKICH PRZYPADKACH POLECA SIĘ NOSIDŁO DLA DZIECI SAMODZIELNIE NIESIADAJĄCYCH?

 

Doradcy noszenia i producenci nosideł starają się podchodzić do każdych rodziców i opiekunów indywidualnie. Czasami zawiązanie chusty długiej i kółkowej przez rodzica jest niemożliwe a chęć noszenia bardzo duża. Powodów może być wiele , począwszy od bardzo małych zdolności manualnych, lęku nie do przełamania, niepełnosprawności czy schorzeń, które dotykają nas wszystkich coraz częściej np: zespołu cieśni nadgarstka czy łokcia tenisisty.